Leginkább az számít, hogy milyen az elhelyezkedése és az állapota az adott ingatlannak, nem pedig az, hogy lakásról vagy családi házról van-e szó. A már emlegetett világvégi, eldugott kis faluban sokkal olcsóbban találsz majd magadnak családi házat, mintha a fővárosban keresnél egy kisebb lakást.
Nemcsak a távoli tervekben szereplő nagy család, de a rokonok vagy ismerősök lenyűgözése miatt is butaság lenne bevállalni egy olyan házat, amire nincs is igazán pénzed vagy szükséged. Ha esetleg fogalmad sincs, hogy milyen méretű otthon illene hozzád, akkor hasznos lehet számodra a Mekkora lakást vegyek? című útmutatónk, ahol bővebben is foglalkozunk ezzel a kérdéssel.
A lakást vagy házat vegyek kérdés eldöntése az ingatlanvásárlás során meglehetősen nehéz, főleg, ha nincs tapasztalatod mindkettőről és nem tudod, hogy mire számíts. Nagyon fontos, hogy ne kapkodd el a döntést és szedd listába azokat a szempontokat, amik alapján egyik vagy másik lehetőség vonzóbbnak tűnik.
Ha nagyon nem tudsz dűlőre jutni a kérdésben, akkor próbáld meg kikérdezni a társasházban és családi házban élő ismerőseidet a tapasztalataikról. Akár azt is kipróbálhatod, hogy egy rövid időre kiveszel egy olyan típusú lakást vagy házat, mint aminek a megvásárlásán gondolkozol.
Az is nagyon fontos, hogy ne vedd figyelembe a társadalmi elvárásokat, vagy a tévhiteket, hanem a saját igényeidet és lehetőségeidet tartsd szem előtt.
Mekkora lakást vegyek?
Lakásvásárlás előtt rengeteg szempontot kell megfontolnod, hiszen érzed a felelősséget a válladon, de közben izgatott is vagy és szeretnél minél jobban járni. A legtöbb ember életében az ingatlanvásárlás a legnagyobb kiadással járó dolog, úgyhogy érthető, ha izgulsz. Hogy minél jobb döntést hozhass, érdemes még több részre bontani a problémát, és egyesével megvizsgálni őket. Először is nem árt, ha tisztában vagy a saját szükségleteiddel, illetve azzal, hogy mennyi pénzt tudsz fordítani a lakásvásárlásra, majd már leszűkítve a kört kezdheted a keresgélést a lehetőségek között. Segítünk megtalálni a jó válaszokat.
Kérdések egész hada sorakozhat a fejedben a lakásvásárlással kapcsolatban, akár olyan dolgokkal kezdve, hogy kéne-e egyáltalán lakást venned, milyen áron vagy hol, és még jó sokáig folytatva a sort, egészen az olyan lényeges dilemmákig mint, hogy a zöld kanapéhoz jól menne-e a sárga fal. (Egyébként minden bizonnyal nem annyira, de inkább koncentrálj most a kérdésáradat legelejére.) Kezdjük a legelejéről.
A saját helyzeted
Nagyon lényeges, hogy tisztázd magadban, hogy miért is szeretnél lakást venni. Csak azért, mert mindenki más így tesz a környezetedben, vagy mert folyton azt hallod másoktól, hogy csak akkor lesz jó életed, ha saját lakásban élsz, nem éri meg egy ilyen komoly döntést meghozni.
Ha valahol veszel egy ingatlant, akkor az bizony oda is köt, legalábbis amíg el nem adod, ami nem minden esetben könnyű (még akkor sem, ha az ingatlannal minden rendben van és reális árat kérnél érte). Az is lehetséges, hogy pár éven belül annyira megváltoznak az életkörülményeid, hogy egyelőre okosabb, ha az albérletnél maradsz. Ez különösen jellemző fiatalkorban.
25 évesen hiába veszel egy kis garzonlakást, ha pár év múlva már túl kicsi lesz számodra, vagy másik városba kell költöznöd egy állás miatt. Természtesen sok mindenen múlik, hogy mennyire kockázatos a döntésed, hiszen például a belváros forgalmas pontjain elhelyezkedő lakásodtól valószínűleg könnyen és jó áron szabadulhatsz meg, vagy akár bérlőt is pillanatok alatt találhatsz bele.
Nem biztos, hogy vásárolnod kell
Semmi probléma nincs azzal, ha valaki az albérlet mellett dönt, vagy esetleg szeretne saját lakást, de tudja, hogy még nem engedheti meg magának. Persze a másik oldal is érthető, hiszen a tulajdonodat úgy alakíthatod, ahogy akarod, nem kell senki engedélyét kérned hozzá, hogy a zöld kanapédhoz sárgára fesd a falat.
A lényeg, hogy minden ember más, és mások az igényei is, így könnyen lehet, hogy valakinek nagy szüksége van az otthon biztonságára és emlékek fűzik a lakás minden kis zugához, másvalaki pedig odavan a szabadságért és azért, hogy nem az ő problémája a felújítás.
A lényeg, hogy gondolkodj ezeken vagy beszélj róla olyannal, akinek adsz a véleményére, és aki a te érdekeidet nézi (tehát nem egy ingatlanügynökkel).
Persze ez eddig mind teoretikus, mondhatnád, hiszen a mai lakásárakat nézve, még a sok állami támogatás mellett is, sokaknak álom marad a saját lakás.
Mennyit tudsz szánni rá?
Ne ess abba a hibába, hogy tovább nyújtózkodsz, mint ameddig a takaród ér. Egy túlságosan drága ingatlan megvásárlása bajba sodorhat, amiből nehéz lesz kievickélni. Ha minden többletpénzed arra megy majd el, hogy a lakáshitelt törleszted, az egy idő után nagyon megterhelő lesz.
Ilyenkor könnyen elfoghat az az érzés, hogy csak folyik ki a pénz a kezeid közül valamire, amit már régen a sajátodnak érzel, de egyben már teher is.
Persze ki lehet jönni jobban a hiteltörlesztéssel, mintha lakást bérelnél, de fontos, hogy utánaszámolj. Vedd figyelembe a környék bérleti díjait, és hogy mennyire biztosan maradsz majd az adott településen az elkövetkezendő nagyjából 10 évben. Megfontolandó ugyan, hogy nem a legjobb ötlet olyan pénzt elkölteni, ami még nem a tied, de nem kell minden esetben úgy tekinteni a hitelre, hogy az csak a banknak jó.
Gondold át az anyagi helyzetedet
Nagyon nehéz helyzetben vannak azok, akik minden segítség nélkül, szülői támogatás hiányában próbálnak lakást venni a magas ingatlanárak mellett. Megvannak ugyanakkor a hitelfelvétel veszélyei, úgyhogy különösen körültekintően szabad csak ezt az utat választanod.
Mindig maradj a jelenlegi bevételeidnél számolgatás közben, és ne abban gondolkodj, hogy 5 éven belül úgyis előléptetnek majd és máris megoldódik minden pénzügyi problémád. Számolj inkább az esetleges buktatókkal, vagy mondjuk a nyugdíjas éveidre félretett megtakarítással, a váratlan kiadásokkal, amik majdnem minden hónapban előbukkannak, vagy a családi nyaralás extra kiadásaival.
Ezenkívül ügyelj rá, hogy a törlesztésed összege kényelmesen kifizethető legyen havonta. Ha épp hogy be tudod passzírozni az összeget a kiadásaid közé, akkor azzal nagy kockázatot vállalsz. Bármikor meglephet valami váratlan dolog, amire kénytelen vagy költeni.
Arról se feledkezz meg, hogy az ingatlanvásárláskor nem maga az ingatlanár az egyetlen költség, hiszen létezik vagyonszerzési illeték, valamiből fel kell újítani és be kell rendezni a lakást (ami, ha nincsenek még berendezési tárgyaid, akár több milliós tétel is lehet), és az ügyvéd sem dolgozik ingyen.
Ha nem most tervezed a vásárlást, de a különösen előrelátók csoportjába sorolod magad, akkor jó ötlet, ha idejében elkezded a tartalékolást a lakásod megvásárlására. Vannak olyan szülők, akik ezt a szemléletet már gyermekkorban megtanítják, de te kezdheted az első önálló keresetedből is, vagy akár az egyetemi évek alatt kisebb összegek félrerakásával.
Nagyon jó hír, hogy a magyar állam támogatást is nyújt ezen a téren, így többféle állami támogatást, kedvezményes hitelt is igényelhetsz. Például a CSOK vagy a Babaváró hitel nagyon jól jöhet a megtakarított pénz mellé.
Már csak azért is nagyon fontos, hogy időben vágj bele a projektbe, mert még a hitelfelvételhez is szükséged lesz a lakás vételárának körülbelül negyedére, mint önerő. Ez állami támogatásokból is összeadódhat, tehát nem feltétlenül kell az önerő készpénzben.
Ha az állami támogatásokat nem akarod vagy nem tudod felvenni, és nincs elég önerőd, akkor is ki lehetne fizetni lakáshitelből akár a teljes vételárat, de ehhez a megvásárolandó lakáson kívül egy másik ingatlant is be kellene vonni a hitelbe fedezetként. Ezt nem ajánljuk, inkább spórolj még, hogy legyen elég önerőd vagy járj utána jobban, hogy milyen állami támogatásokat tudnál kihasználni.